Pójście dziecka do żłobka jest ogromną zmianą w życiu malucha i jego rodziców. Wiąże się z wieloma wyzwaniami i trudnymi emocjami, na które warto się przygotować. W całym procesie przyzwyczajania do nowej sytuacji, kluczowe są spokój, cierpliwość, zrozumienie i bardzo dużo czułości. Wszystko po to, by dać dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Pomoc krewnych i znajomych w przygotowaniu dziecka do żłobka

Malutkie dziecko najbardziej związane jest ze swoją mamą i jest to zupełnie naturalne zjawisko. Po narodzinach, z czasem równie bezpiecznie czuje się w ramionach taty i innych bliskich. Żeby dziecko łatwiej przyzwyczajało się do nowych osób i otoczenia, można przed planowanym pójściem do żłobka, testować zostawanie z innymi, niż rodzice, opiekunami. Babcia lub ciocia na pewno ucieszą się, gdy powierzymy im opiekę nad maluchem od czasu do czasu. Na początek może to być godzina lub dwie. Później wydłużamy czas rozłąki. Dziecko oswaja się wtedy z tym, że mama znika na kilka godzin, ale wciąż może czuć się bezpiecznie z inną osobą, a mama prędzej czy później wraca.

Jeśli rzadko odwiedzamy z maluchem nowe osoby i miejsca, warto także popracować na tym polu. Mogą to być, parki, muzea, kawiarnie. Chodzi o to, żeby dziecko miało okazję oswoić się z miejscami, które są inne niż dom. Są duże, głośne, kolorowe i pachną inaczej. Oczywiście należy dostosować wiek dziecka do miejsca, by wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach.

Zajęcia dla dzieci - czego oczekiwać po żłobku?

Doskonałym sposobem na dostarczenie dziecku próbki żłobka są zajęcia dla dzieci. Odbywają się zazwyczaj w kawiarniach, domach kultury i klubach fitness. Trwają około godziny i dobrze jest, chociaż dwa razy w tygodniu wziąć w nich udział. Maluch będzie miał okazję pobawić się z innymi dziećmi w podobnym wieku, a także oswoić się z nieznaną sobie formą spędzania czasu- w grupie, z nową panią. Na takich spotkaniach dziecko tańczy, bawi się instrumentami, ćwiczy, maluje, lepi. Wybór tego typu zajęć jest ogromny, na pewno każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego w swojej okolicy.

Taka forma daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, bo mama cały czas jest obok, a jednak dostarcza zupełnie nowych bodźców. Bardzo ważna jest tu interakcja z rówieśnikami, wspólna zabawa, nawiązywanie kontaktu. To doświadczenie da dziecku w pierwszych dniach pobytu w żłobku, trochę więcej umiejętności społecznych i pewności siebie.

Uczęszczanie na plac zabaw może pomóc w przystosowaniu do żłobka

Podobnie, jak na zorganizowanych zajęciach, na placu zabaw dziecko ma okazję bawić się z rówieśnikami. Jednak jest to zupełnie inna forma spędzania czasu. Przede wszystkim nie ma tutaj dorosłej osoby prowadzącej, która włączałaby w zabawę poszczególne osoby. Warto tutaj zachęcać malucha do samodzielnego przyłączania się do zabawy, przedstawiania się dzieciom, z którymi chciałoby się bawić i pytania innych o imię. Pozwoli to przyzwyczaić się do tego typu zachowań, których w żłobku będzie bardzo dużo.

Młodsze dzieci, na placach zabaw, oswajają się też z chaosem i hałasem, który czasem wkrada się w zabawę grupy dzieci. Na początku maluch może być trochę przestraszony i wycofany. Nie należy na siłę wypychać go do rówieśników, a dać czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Dzieci dość szybko orientują się, że zamieszanie wynika ze świetnej zabawy, a lęk ustępuje chęci dołączenia do innych.

Mądre książki i bajki również są pomocne

Dzieci, również te w wieku żłobkowym, uwielbiają książki i bajki. Często naśladują zachowania ulubionych bohaterów w życiu codziennym i właśnie to może przydać się nam w przekonywaniu dziecka do żłobka. W księgarniach oraz internecie z łatwością znajdziemy historie dzieci, zwierzątek, krasnoludków czy magicznych stworków, które wybierają się do szkoły, przedszkola czy żłobka. Czytając je dzieciom, możemy zastępować inne placówki, żłobkiem albo wytłumaczyć dziecku, że żłobek jest czymś bardzo podobnym, tylko dla młodszych bohaterów.

Czytanie takich książek albo oglądanie bajek, to świetna okazja do rozmowy z dzieckiem na temat nowej sytuacji i przedstawiania jej w pozytywnym świetle. Dziecku łatwo jest utożsamiać się z bohaterami. To z kolei pomaga rodzicom lepiej poznać emocje, jakie targają ich pociechami i uporać się z nimi.

Bliskość i czas z rodzicami

Idąc do żłobka, dziecko, siłą rzeczy jest pozbawiane na kilka godzin rodziców. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby po powrocie do domu spędzać z nim jak najwięcej czasu. Przytulać, mówić jak bardzo je kochamy i jacy jesteśmy z niego dumni. Zdarza się, że dziecko na różne sposoby odreagowuje trudne emocje związane z rozłąką i żłobkiem. Może zacząć znów budzić się w nocy albo moczyć. Należy okazać wtedy dziecku dużo zrozumienia, wsparcia i bliskości. To normalna reakcja i jeżeli nie trwa zbyt długo, nie trzeba się takimi sytuacjami bardzo martwić.

Trudne emocje związane z pójściem dziecka do żłobka, przeżywają także rodzice. Warto o tym wiedzieć, by także samych siebie otoczyć wsparciem i także zadbać o swój spokój. To bardzo ważne, ponieważ nasza postawa, bardzo wpływa na emocje dzieci.