Charakterystyka naturalnych olejków kosmetycznych

Olejki, które stosuje się w kosmetyce, to najczęściej olejki eteryczne. Powstają z substancji roślinnych w procesie destylacji parą wodną. Aby wytworzyć olejek eteryczny można użyć praktycznie każdej części rośliny, np. nasiona, kwiaty, liście czy łodygi.

W zależności od określonych właściwości poszczególnych części powstaje olejek, który ma rozległe zastosowania, zarówno w kosmetyce, jak i innych dziedzinach. Dzięki destylacji wytworzony produkt jest mocno skoncentrowany. Rzadziej stosowanymi technikami przy produkowaniu olejków eterycznych jest filtracja oraz wyciskanie. 

Wysokiej jakości produkty tego typu mają intensywny zapach, a w składzie znajduje się sam olejek. Jednak konsystencja olejków może się różnić, ponieważ jest ona zależna od techniki zastosowanej przy produkcji. Ciemne szkło zapewnia długotrwałe zachowanie właściwości produktu. W kosmetyce mogą pełnić funkcję konserwującą, a także jako składnik aktywny. W przypadku domowego zastosowania właściwości olejków eterycznych często wykorzystuje się przy własnoręcznie robionych kosmetykach.

Naturalne olejki eteryczne na co dzień 

Stosowanie różnego rodzaju olejków codziennie może być wskazane przy wielu przypadkach. Zarówno w aromaterapii, sprzątaniu, jak i kosmetyce. Należy jednak pamiętać, że mają bardzo wysokie stężenia, ponieważ są to czyste olejki roślinne. Dlatego przy użytku domowym zaleca się rozcieńczanie ich lub stosowanie małej ilości, np. jedna kropla do kremu do twarzy. Każdy olejek eteryczne ma inne właściwości, więc warto zastanowić się przed wyborem czego oczekujemy od takiego produktu. 

Tuż przed właściwym użyciem należy wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. Olejki eteryczne są mocnymi alergenami, więc nie warto ryzykować używania bez wcześniejszej próby.

Zastosowanie olejków w pielęgnacji włosów

Olejki świetnie się sprawdzą jako dopełnienie pielęgnacji włosów. Na przetłuszczanie się włosów warto wypróbować olejek z drzewa herbacianego, a także tymiankowy i rozmarynowy. Zaleca się stosowanie 1-2 kropli z użyciem delikatnego szamponu. Taka kuracja powinna znaczącą zmniejszyć produkcję sebum oraz pomóc zachować dłuższą świeżość włosów. 

W przypadku problemów z łupieżem również sprawdzi się herbaciany olejek eteryczny oraz eukaliptusowy i szałwiowy. Olejki poprawiają mikrokrążenie, więc przydadzą się, gdy chcemy powstrzymać wypadanie włosów i przyspieszyć ich wzrost. Odpowiednio rozwodnione, dodawane do wcierki czy maski na skórę głowy będą aktywnie działać na cebulki włosów. W tym celu można użyć olejku lawendowego, jałowcowego, rozmarynowego czy sosnowego. Można także je dodawać do odżywek na same włosy, aby nadać im dodatkowych właściwości nawilżający, np. olejek pomarańczowy.

Pielęgnacja twarzy z olejkami eterycznymi

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji włosów, naturalne olejki sprawdzą się do cer z problemami. Działają na zmniejszenie przetłuszczania się skóry, pomagają w niwelowaniu blizn i rozstępów oraz są antybakteryjne. Bardzo popularny i skuteczny jest olejek z drzewa herbacianego, który stosuje się na wszelkie stany zapalne. Idealnie nada się do cer trądzikowych. Często jest składnikiem kosmetyków specjalnie przeznaczonych do tego rodzaju cery. 

Olejek lawendowy - popularny i doceniany

Równie dobre wyniki uzyskuje olejek lawendowy, który jest jednym z delikatniejszych. Również zaleca się go przy problemach skórnych, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i łagodząco. Znacząco wspomaga regenerację naskórka, więc działa jako kuracja przeciwzmarszczkowa. 

Olejek różany również często stosowany

Jeszcze lepszym olejkiem na zmarszczki będzie olejek różany. Tonizuje, zwiększa elastyczność i napięcie skóry oraz spowalnia starzenie się komórek. Dodatkowo ma działanie rozjaśniające blizny. Cery wrażliwe i dojrzałe na pewno się z nim polubią. 

Wybór między olejkami eterycznymi jest ogromny, więc warto samodzielnie poszukać interesujących nas właściwości. Wybrany olejek można stosować w ulubionej masce do twarzy, a także mieszać z kremem czy serum.

Jak używać olejków w pielęgnacji ciała?

Dla naturalnych olejków można znaleźć zastosowanie w każdym obszarze ciała. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj olejku, aby cieszyć się jego właściwościami. W pielęgnacji ciała zaleca się mieszanie kilku kropel z balsamem do ciała, ale można także używać ich samodzielnie. Wcześniej wymieniony olejek lawendowy czy z drzewa różanego również sprawdzą się do ciała. 

Z kolei olejki cedrowy, pomarańczowy oraz cynamonowy mają działanie ujędrniające, więc są optymalnym wyborem do różnych kuracji antycellulitowych. Warto także wypróbować na własnej skórze olejki eteryczne: z drzewa sandałowego, paczuli, neroli,  z ogórecznika, geraniowego, ylangowego czy mandarynkowego. Możliwości jest tak wiele, jak pozytywnych właściwości, które możesz wykorzystać dla rozwiązania problemów w pielęgnacji ciała, twarzy i włosów.